Rize İli Arı Yetiştiricileri Birliği 11.09.2002 tarihinde kurulmuştur. Birliğimizin asıl ve aday olmak üzere 2800 üyesi bulunmaktadır. Birliğimizde 1 Sorumlu Müdür, 1 Tarım Danışmanı, 1 Bal Dolum Sorumlusu ve 1 Pazarlamacı olmak üzere 4 adet personel istihdam edilmektedir.

    Birliğimizin 25.02.2009 tarihinde hizmete girmiş olan günlük 1 ton kapasiteli bal dolum ve paketleme tesisimiz kurulmuştur. Bu tesisimiz Rize İl Özel İdare tarafından faizsiz %50 geri ödemeli kredi destekli olup üyelerimizin katkılarıyla kredinin tamamı geri ödenmiştir.

    Birliğimizin R.A.B. 53 ve  R.A.B. Kaçkar adı altında 2 adet markası bulunmaktadır. Tesisimizde adı geçen markalardan R.A.B. 53 markasıyla üyelerimiz adına bal dolumu yapılabilmektedir. Ayrıca fason üretim sözleşmesini imzalayan üreticiler birliğin bal dolum tesisinde kendi markalarıyla istedikleri gramajda bal dolumu gerçekleştirebilmektedirler.

    Dolumu yapılmak üzere birliğimiz bal dolum tesisine getirilen tüm ballar öncelikle Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Laboratuvarına götürülerek burada çeşitli tahlillerden geçirilmektedir.

    Türk Gıda kodeksine uygun çıkan ballar birliğimiz tarafından doluma alınır ve vatandaşlarımız birliğimizde dolumu yapılan tüm balları güvenle tüketebilmektedir.

    Kaçkar dağlarının eteklerinden denizin 0 noktasına kadar uzanan havzası,suyu ve doğasıyla ün yapmış çiçek yoğunluğu ve endemik bitki örtüsüne sahip coğrafyasında üretilen çiçek, kestane ve yayla balları ile Türkiye'nin en iyi balı Rize'de üretilmektedir.

    Her şey sağlık için sağlığınız için Rize balı yiyin.